Hizmet ve Danışmanlıkta KAPSAM Farkı

Hizmet ve Danışmanlıkta KAPSAM Farkı

Bilişim ve finans sektörlerinde uçtan uca organizasyon desteği ile 10 yılı geride bırakan Team Marketing&Events, marketing çalışmalarıyla apayrı bir uzmanlığı küçük ve orta ölçekli bilişim şirketleriyle buluşturuyor.

Uçtan uca organizasyon ve sektörel uzmanlığın buluşma noktası Team Marketing&Events, 2012 yılında, 10’uncu yaşında yeni adımlarla gelişimini çeşitlendirmeyi hedefliyor. 1995 yılından beri sektörde organizasyon alanında çalışmalar yaptığını belirten Team Marketing&Events Kurucusu ve Genel Müdürü Yosun Samlı, 2002 yılında bilişim sektörü müşterileri ile başlayan işbirliğinin de desteğiyle Team’i kurma fikrinin ortaya çıktığını söylüyor. Team’in ilk kuruluş amacı; reklam ajanslarına ve halkla ilişkiler şirketlerine organizasyonlar hazırlamaktı. Ama bunun bir hayal olduğunu zamanla anladığını belirten Samlı, işin gelişim sürecini şöyle anlatıyor:

“Gelişmiş ülkelerde sistem böyle çalışıyor. Ama Türkiye’de değil. Bu yüzden işi organizasyonla sınırlı tutup, danışmanlık yapıyor olmam gerektiğine inandım. Bunun için de sektörümde organizasyon alanında uzmanlaşma kararı aldım. İlk sektörüm olan bilişim ve onunla paralelde geliştirdiğim finans sektörü deneyimimi, bu alanlara odaklanmak için kullandım. Sonuçta sektörü, şirketi, rakipleri, dinamikleri, işleyişi bilmek bu işte hayati önemde.”

Butik ajans farkı

Samlı, bilişim sektörünün diğer sektörlerden önemli bir farkını da, bu sektörde görev yapan kişilerin daha fazla yurtdışı etkinliğine katılması olarak gösteriyor. Samlı ekliyor: “Onların bilgileri ve geri dönüşleri sizin de kendinizi geliştirmenizi sağlıyor. Böylece sadece organizasyon hizmeti ile değil, uçtan uca, 360 derece yorum ve önerileri de katarak önerilerde bulunup, danışmanlık yapıyoruz. Böylece butik ajans olarak kalma hedefime bağlı kaldım.” İşte bu kapsamda, müşterinin herşeyini bilmek, herşeyin içinde olmak, müşterinin rakiplerini takip etmek, yeri geldiğinde satış ve marketing toplantılarına katılmak, yani işi ‘organizasyondan’ çıkartıp, ‘danışmanlık’ yapısına büründürmek Team Marketing&Events’in temel misyonu.

Marketing ile fark yaratmak!

Bilişim sektöründeki temelini SAP’i ile birlikte attıkları SAP Forum organizasyonlarının bu alanda önemli bir başarıları olduğunu, 10 yılda kazandıkları deneyimleriyle EMC Türkiye, VMware Türkiye ve SAS Türkiye’yi müşteri portföylerine kattıklarını vurgulayan Samlı, finans alanında da sigorta sektöründe Mapfre Genel Sigorta, Mapfre Genel Yaşam ve Turassist şirketlerine hizmet verdiklerini belirtiyor. Turkcell iştiraki SmartSoft’la da 1 yılı aşkın zamandır çalışmalar yürütülüyor. 2012 yılı itibariyle hizmet verdikleri sigorta şirketi sayısının artacağı yorumunu yapan Samlı, şöyle devam ediyor: “Sigorta sektöründe bu yıl büyüme bekliyoruz. Ayrıca görüştüğümüz birkaç bilişim firması da var. EMC Türkiye ışığında Arena gibi EMC’nin alt yüklenicilerine de destek veriyoruz. Bir şirket ile çalışınca, onun iş ortağı da sizi tercih edebiliyor. SAP Türkiye dolayısıyla devam ettiğimiz iş ortalarımız var. 2011 Mayıs’ında şirket hizmet gamında yerini alan ‘marketing’ başlığı, yine BT sektöründe yaptığımız bir çalışma. Bu kapsamda orta ve küçük ölçekli işletmelere düzenli marketing hizmeti veriyoruz. Bu da kurumsal kimlik çalışması, pazarlama, bütçelendirme gibi birçok başlığı içeriyor. Şirketler, marketing departmanının yaptığı herşeyi bize outsource ediyor, biz de yıllık projelendirme yapıyoruz.” Samlı, tüm bu çalışmalarında işinde yetkin reklam ajanslarına ve PR ajanslarına ihtiyaç duyduklarını, Team Marketing&Events olarak tüm yönlendirme ve iş takibini üstlendiklerini ifade ediyor. Samlı’ya göre, Türkiye pazarında faaliyet gösteren global şirket sayısının artması marketing’in önemini artırırken, yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) gibi yasal uygulamalar da bunu bir gereklilik haline getiriyor. Samlı, global uygulamaları şöyle örnekliyor:

“Global şirketlerde yeni gelişen şöyle bir uygulama var: Farklı ülkelerde yapılan organizasyonlarda merkezi bir noktadan doğru bilgi akışı sağlanması için iş, merkez bir ajansa veriliyor. Merkez ajansla birebir çalışarak, yabancı ajansın lokal iş ortağı oluyoruz. EMC Forum’da tüm genel çalışmaya bakarak, bunu ‘best practice’ olarak gösterdiler. Global etkinliklerde kullanılan ürünlerin Türkiye’ye alınmasında süreçleri uzun sürüyor. Küresel bir yapıları var ve bunun Türkiye özelinde uygulanabilirliğini biz sağlıyoruz. Çünkü sistem güzel, ama ülke bazında doğru yerelleştirmeyi yapabilmek gerek. VMware Forum’da da süreç böyle işleyecek. EMC ve VMware’in globalde marketing departmanları arasında fikir paylaşımı, bu alanda bizim de işimizi kolaylaştırıyor.”

Matchcode’un gözü Team’de

Team Marketing&Events, iki yıldır SAP AG’ye bağlı olarak Türkiye’de SAP iş ortaklarına ‘SAP Marketing Service Bureau (MSB)’ hizmeti veriyor. Bu yapı, SAP’nin yurtdışında kurduğu bir sistem. Buna göre, SAP partnerlerine yerelde satışlarını ve bilinirliklerini artırmalarına yönelik global kampanyaların lokalizasyonu veya ihtiyaç olduğunda sıfırdan kampanya yaratmaya yönelik kurmuş oldukları bir sistemleri var. Bunlar bazı ülke veya bölgelerde ajans seçiyorlar. Ajans da, hem SAP hem partner arasında ilişki kurarak partnerin satışını artırmak için kampanya yapmasını sağlıyor. Team Marketing Events olarak, bu konuda sadece Türkiye’ye yönelik ajans olarak çalıştıklarını belirten Samlı, bunun farklı bir know how olduğunu ifade ediyor. Türkiye’de SAP’nin en büyük 6-7 partneri ile çalıştıkları bilgisini veren Samlı, “Hem yurtdışındaki hazır kampanya modellerini uyguluyoruz hem de SAP iş ortaklarından Uniteam şirketiyle ‘SAP Mutfakta’ kampanyasında olduğu gibi kendimiz yaratıyoruz” diyor. Bu yapıda 2012 yılı önceliği, yine bilişim sektöründe büyümek. Bir tarafta SAP MSB devam ederken, yurtdışında SAP’nin MSB çalışması yürüttüğü global şirketi olan, Almanya merkezli Matchcode da Team’in desteğini alıyor. Bu desteğin kapsamını Samlı anlatıyor:

“Şirket, dünyadaki bütün MSB’leri yöneten, yapılan işi denetleyen yapı. Matchcode, SAP’den bağımsız olarak, Türkiye’de başka firmalara da MSB hizmeti vermek, bunu da bizimle yapmak istediğini iletti. Alanımız yine BT sektörü, ama Matchcode’un Türkiye’de hizmet verdiği şirketine de bizim aracılığımızla hizmet veriyorlar. Biz yüklenici firma oluyoruz. Bundan sonraki Türkiye operasyonlarında da bizimle çalışmak istediklerini söylediler.”

Gelelim 2012’ye bakışa… Samlı’nın tabiriyle bazı harcamalar hiç kesilmez, ama bir kesinti yapılacağı zaman ilk sırayı da organizasyonlar alır. Tüm dedikodulara rağmen, Türkiye ekonomisinin gücüne vurgu yapan Samlı, yine de bir daralma olduğunu gözlemlediklerini belirtmeden geçmiyor. Samlı, 2012 yılına yönelik tahmin ve beklentilerini “Bilişim tarafında global firmalarla çalışıyoruz ve kendi krizleri yüzünden onların merkezlerinden ‘Dur’ denmesi de Türkiye’yi etkiler. Ama sigorta sektöründe bu yok. Sektör daha çok büyüyecek” sözleri ile detaylandırıyor.

About the Author
teamme

Leave a Reply