Her organizasyon ayrı bir heyecandır bizim için

Her organizasyon ayrı bir heyecandır bizim için

Team Organizasyon Genel Müdürü Yosun Samlı, “Organizasyon fikri ortaya çıktığıanda ayrıntılar başlar ve bir kartopu gibi büyür. Bu ayrıntıları kontrol edemezseniz çığ altında kalabilirsiniz. Ayrıntılarla işlerseniz ortaya harika bir tablo çıkar” diyor.

Team Organizasyon Genel Müdürü Yosun Samlı, bir organizasyonun başarısı için sistemli olmak ve tecrübenin en önemli unsurlar olduğunu belirtiyor. Samlı, belirli sektörlerde uzmanlaşmanın da organizasyonun başarı şansını etkilediğini vurguluyor. Team Organizasyon olarak bilişim ve sigorta sektörlerinde uzmanlaştıklarını ve bugüne kadar birçok başarılı organizasyonu gerçekleştirdiklerini dile getiren Yosun Samlı ile organizasyon işinin püf noktalarını konuştuk.

Sizce başarılı bir organizasyon yapmanın sırları nelerdir?

Kesinlikle sistemli olmak ve tecrübe. Aslında birçok özelliği içinizde barındırıyor olmanız gerek başarılı bir organizasyon yapmak için… Detaycı, öngörülü, vizyoner, titiz olmak, hiç bir ayrıntıyı atlamamak… Hiç bir zaman işin büyüsüne kapılmamak gerek, hep bir adım sonrayı her türlü aksiliği planlamanız ve alternatif çözümleri hazırlamanız gerek.

AYRINTI KARTOPU GİBİ BÜYÜYOR

Başarının sırrı ayrıntıda gizlidir derler, Başarılı bir organizasyonda ayrıntılar nerede başlar, ya da nelerdir?

Aslında organizasyon fikri ortaya çıktığı anda ayrıntılar başlar ve bir kartopu gibi büyür. Bu ayrıntıları kontrol edemezseniz çığ altında kalabilirsiniz. Her organizasyon ayrı bir heyecandır bizim için. Yeni mekanlar, yeni misafirler, yeni fikirler. Ayrıntılarla işlerseniz ortaya harika bir tablo çıkar. Bunun keyfi de gerçekten tarif edilemez. Her organizasyon ayrı bir hikayedir, bir sürü anı bırakır geriye…

Ne kadar keyifli anlatıyorsunuz, işinizi çok seviyor olmalısınız…

Hayatımda aldığım en güzel iltifat işimle ilgilidir. Senelerce önce Antalya’da bir otelin genel müdürü, “Hayatımda kişiliği ve mesleği bu kadar örtüşen birini tanımadım” demişti. Hayatımın en güzel iltifatıdır. 16 senedir bu işi yapıyorum ve hala ilk günkü kadar zevk alıyorum. Bizim işimizin en güzel tarafı olumlu-olumsuz tüm tepkileri anında alırsınız. Organizasyon bitiminde, güzel geçmişse, insanlar gülümseyerek ayrılırlar. Hizmet verdiğiniz firma yetkilileri sizlere teşekkür ederler.

Bir organizasyonda sektörler arasında fark var mıdır, varsa neden?

Tabii ki işin bir sistematiği var ve bu üç aşağı beş yukarı sektöre bağlı olmaksızın aynı şekilde ilerliyor. Ama sektörlere göre değişen o kadar detay var ki. Mekanlar, toplantı zamanları, sanatçı detayları, konseptler…

UZMANLIĞA ÖNEM VERİYORUZ

Bir organizatör her sektörde etkinlik  organize edebilir mi? Edebilirse neden, edemezse sizce nedenleri nedir?

Tabii edebilir ama biz Team olarak bunu doğru bulmuyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana bilişim ve finans sektörü konusunda uzmanlaşan bir firma olduk. Team Organizasyon bugün bilişim sektöründe en önemli organizasyon firmalarından biri. Nedeni ise sektöre konsantrasyonumuz sonucu iyi tanımamız ve dolayısıyla bu sektörün ihtiyaçları ve geri dönüşleri konusunda müşterimize yakın bir bilgi birikimine sahip olmamız. Bu sayede organize etmenin dışında müşteri ile birlikte proje üreten, yol gösteren, sorunları ve çözümleri doğru tahlil edebilen ve müşterinin istediği hedefe en doğru ve en kolay yoldan ulaşmasını sağlayabilen bir göze ve deneyime sahibiz. Bu sebepledir ki 14 yıl önce ufak bir kullanıcılar toplantısı olarak başlayan SAP Forum bugün birlikte ürettiğimiz ve geliştirdiğimiz proje sayesinde artık sponsorların yer almak için sıra beklediği ve her yıl düzenlenmesinde büyük ses getiren bir sektörel sempozyum halini aldı.

ORGANİZASYONUN BAŞARISI ŞİRKETİ ETKİLER

Bir organizasyonun başarısı veya başarısızlığının o şirkete etkisi nedir?

Dürüst olmak gerekirse başarısız olmasının etkisi çok daha fazla oluyor. Firmanın güvenilirliğine, kurumsallığına veya ciddiyetine zarar verebilir. Başarısı tabii ki olumlu etkiler, firmayı çok iyi tanımayan ama bir organizasyona katıldıktan sonra firmanın gücünden çok etkilenen birçok kişi biliyorum.

SİGORTA SEKTÖRÜ ÇOK DİNAMİK

Ama biz sizi sigorta sektöründe tanıdık…

Team Organizasyon’un hedefi bilişim ve finan sektöründe, hem kusursuz hem şirketin misyonuna birebir uyan organizasyon hizmeti vermek. Bilişim sektöründe dünyanın en büyük firmalarından SAP, EMC gibi firmalarla çalışıyoruz. Sigorta sektöründe Mapfre Genel Sigorta ve Mapfre Genel Yaşam ile çalışıyoruz. Bu sene itibari ile diğer sigorta firmalarından da talepler gelmeye başladı ki bu bizi çok memnun ediyor. Sigorta sektörü çok canlı, dinamik ve çalışkanlığının yanında aynı derecede pratik insanlarla dolu. Sektörü ve ihtiyaçları belirleyebilen biri için bu sektöre hizmet vermek çok keyifli ve sanırım hepimiz hizmet sektöründe olduğumuz için o derece tatminkar. Herkes için çok büyük bri ayrıcalıktır ortaya koyduğu işin anlaşılması ve size dönüşünün pozitif olması, içtenlikle söyleyebilirim ki biz bunu en çok sigorta sektöründeki işlerimizde yaşıyoruz.

 

About the Author
teamme

Leave a Reply